Skip links

Anahtar Teslim Studyo Yapımı

Anahtar Teslim Studyo Yapımı

 

Stüdyo Yapımında Kullanılan Malzemeler

 

Stüdyo yapımı için öncelikle mikrofon, bilgisayar, stüdyo hoparlörü, ses kartı, klavye, izolasyon süngeri, izolasyon paneli, ve pop filtre gereklidir. Kayıtlar bant gibi analog ortamında yapılmayacaksa bilgisayara kurulan kayıt yazılımı ile sanal stüdyo biçiminde kullanılabilir. Eldeki enstrümanı, dildeki sesi önce piyanodan gitara, dublajdan vokale aktarmak için power özelliği olan ses kartı kullanılır. Kayıt edilen veya üzerinde çalışılan sesleri doğal bir şekilde sönümlemeden ya da parlatmadan çıkarabilmek içinde kulaklık ve monitör kullanılır.

Monitörde üretilecek ses enerjisinin doğuşkanlar oluşturmadan kulaklığa getirebilmek için de yalıtım süngeri veya geri tepme önleyici kullanılır. Stüdyo kullanımı için alınacak mikrofonun kondansatörlü olması önerilir. Mikrofonlar için farklı yalıtımlar uygulanabilir. Kayıt anında ağızdan ani hava çıkışına sebep olan sesler söylenirken diyaframda patlama olmasını engellemek için patlama filtresi kullanılır. Bilgisayara yüklenmiş kayıt yazılımları ile sanal enstrüman çalmak ve bu sanal enstrümandaki notaları tetiklemek için midi klavye kullanılır. Sinyallerin kayıt sistemine iletilmesi için kaliteli kablolar tercih edilmelidir. Masanın derinliğinden çok genişliğine önem verilmelidir. Bu malzemeler alınıp yerleştirildiğinde anahtar teslim studyo yapımı gerçekleşmiş olur. Stüdyo kullanıma hazır hale gelir.

 

Stüdyo Yapımı

 

Bilgisayar yerleştirilir ve 60 derecelik açı ile monitörlerde konulur. Monitörlerin altlarına yalıtım süngeri konur. Ses kartı erişilebilecek bir yere koyulur. Midi klavyeyse tam ortaya yerleştirilir. Çünkü midi klavye gücünü USB’den alır ve bu yol ile sinyal taşır. Mikrofon ayaklığa bağlanır. Mikrofonun önüne patlama filtresi koyulur. Kulaklıksa ses kartına takılır. Sesin hoparlörden gelmesi isteniyorsa monitörden veya kulaklıktan duyma tercihi belirlenir. Ses kartı bilgisayara bağlanarak sistemdeki tüm ses giriş ve çıkışları kontrol edilir.

Bilgisayardan yazılım açılarak ayarlar incelenir. Son olarak deneme amaçlı bir kayıt alınır. Neyin nereye bağlandığı ve niçin bağlanıldığı bilinmelidir aksi takdirde ekipmanlardan verim alınamayabilir. Ekipmanlar birbirine bağlanırken ekipmanlara zarar vermemek için dikkatli olunmalıdır. Kalabalık ekipmanlara sahip olmak bir avantaj sağlamadığı için yapılacak projelere uygun cihazların kurulumu yapılır. Kaliteli ekipmanlardan alınacak verim daha yüksektir ama bütçeye uygun kaliteli ekipmanlar bulunur. Ekipmanlar yerleştirildikten sonra stüdyo kullanılabilir hale gelir.